Vianočné ozdoby zo škrobu a sódy

Vianoce sa k nám nezadržateľne blížia a vo všetkom tom predvianočnom zhone určite každému padne vhod malý relax v podobe jednoduchého tvorenia s deťmi. Na internete je dostupných viacero receptov na rôzne vianočné ozdoby. Ja som sa rozhodla vyskúšať hmotu zo zemiakového škrobu a sódy.

Potrebujeme:

  • Kukuričný škrob (keďže som kukuričný nemala, dávala som zemiakový)
  • Sódu bikarbónu
  • Vodu
  • Vykrajovačky, formičky, slamku, pomôcky na zdobenie

Pomer sódy ku škrobu a vode je vždy 2:1. V mojom recepte som použila jeden hrnček sódy, pol hrnčeka vody a pol hrnčeka škrobu. Všetky ingrediencie zmiešame a privedieme k varu.

Na miernom ohni za stáleho miešania varíme, kým nám hmota nezačne hustnúť. Keď nám vznikne hustá hmota, hrniec odstavíme a necháme trocha vychladnúť.

Keď už hmota nieje horúca vyberieme ju a necháme úplne vychladiť, najlepšie zabalenú v potravinárskej fólii.  Zo začiatku sa zdá byť hmota lepkavá, no keď vychladne, dá sa formovať. V opačnom prípade ju môžeme aj trochu podsypať múkou.

Cesto si na podložke rozvaľkáme a môžeme vykrajovať ozdoby. Nezabudneme do každej najlepšie slamkou urobiť otvor na zavesenie.

              

Po vykrojení si ozdoby poukladáme na plech. Použijeme aj papier na pečenie. Ozdoby som dala sušiť do rúry na 100°C po dobu 60 minút. Po sušení neboli ešte celkom tvrdé, preto som ich  nechala  na plechu do druhého dňa vysušiť iba voľne na vzduchu. Na druhý deň boli ozdoby úplne tvrdé.

Zopár ozdôb som si ozdobila trblietavým práškom a použila ako dekoráciu pri balení darčekov. Zvyšné si  dcéra maľovala v škôlke na tvorivých dielňach 🙂