Kvetinová parta

Ak aj Vám učarovali kvetinové party tak ako mne, skôr ako sa do výroby jednej pustíte, prečítajte si pár slov o histórii týchto čeleniek.

Partu alebo kvetinovú čelenku nosili kedysi slobodné dievčatá vo všetky veľké sviatky, no tie najhonosnejšie bývali práve súčasťou svadby. Výskumy potvrdzujú nosenie párt aj na našom území, a to už v období 10. storočia nášho letopočtu.

Parta ako sviatočná ozdobná čelenka prešla tiež svojím vývojom. Pôvodne sa nosili kovové čelenky, ktoré neskôr nahradili čelenky papierové či lepenkové. Tieto sa potom pokrývali textilom, aby ich bolo možné následne zdobiť. Zdobili sa bohato najmä stuhami, korálikmi alebo inými dekoračnými predmetmi. Tieto sa na čelenky zväčša našívali. Stuhy zakrývali vrkoč a zdobili hlavu zozadu.

Koncom 19. storočia nahradili šité party v mnohých oblastiach postupne kvetové vence, ktoré dotvárajú slávnostný vzhľad každej nositeľky. Parta sa stala a stále i je korunou krásy mladého dievčaťa.

Bohatosť zdobenia odrážala ekonomickú prosperitu oblasti. Smerom z východu na západ naberala parta na vypracovanosti a honosnosti prevedenia. Ne­šlo len o veľkosť party, ale skôr o umelecké prevedenie a remeselnú zručnosť pri jej zhotovení. Zau­jímavosťou je, že sa za najstaršie a najarchaickejšie považujú party z oblasti Spiša a susedného Šariša.

Tradičné party za posledné roky zažívajú návrat aj v upravenej forme. Predovšetkým čelenky, ktoré sa v rôznych farebných i materiálových kombináciách objavujú v tvorbe umelcov inšpirujúcich sa tradičnou ľudovou kultúrou. Znova sa dostávajú do svadobného odevu nevesty, ale i do celkom bežného oblečenia ako zaujímavý doplnok.

S trochou šikovnosti a trpezlivosti si môžete aj sami vyrobiť Vašu originálnu kvetinovú čelenku, či partu. Nechajte sa inšpirovať a vneste aj do bežného každodenného života trochu z tradícií. Ja som sa nechala uniesť opäť ružovou. Na výrobu kvetinovej čelenky potrebujete iba plastovú čelenku, rôzne druhy a veľkosti kvietkov, stuhy, tavnú pištoľ a veľkú dávku fantázie 🙂

Zdroje: 
www.katolickenoviny.sk
www.sme.sk
Foto:
www. evikysupliky.rajce.idnes.cz
www.zante.webnode.sk
Martin Kellenberger, www.sme.sk
www.dancelife.sk

TENTO NÁVOD JE AUTORSKÝ NÁVRH. ĎAKUJEM, ŽE MOJE AUTORSKÉ NÁVRHY NEKOPÍRUJETE A NEPREZENTUJETE AKO VAŠE DIELA. V PRÍPADE VAŠEJ PREZENTÁCIE MOJICH AUTORSKÝCH NÁVRHOV, PROSÍM VŽDY UVÁDZAJTE ZDROJ.